ශ්‍රීී ලංකාවේ විශාලතම සුළං බල ව්‍යාපෘතිය තවදුරටත් පුඵල් කිරිමට ජනාධිපතිතුමාගෙන් උපදෙස්

Share Button

මන්නාරම් තුඩුවේ මේ වනවිට ඉදිකිරීම් අවසන් කර ඇති ශ්‍රීී ලංකාවේ විශාලතම සුළං බල ව්‍යාපෘතිය තවදුරටත් පුඵල් කර පුනර්ජනනීය විදුලිබල නිෂ්පාදනය වැඩි කිරිමට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමා උපදෙස් දී ඇතැයි අමාත්‍ය මහින්ද අමරවීර මහතා පවසයි ඒ අනුව මන්නාරම් තුඩුව වටා ප්‍රදේශය තුල වැටක් සේ සුළං බල විදුලි උත්පාදන කුඵණු සවි කිරිීමට පියවර ගන්නා ලෙස ජනාධිපතිතුමා දැනුම් දී ඇත එමගින් ඇස්තමේන්තු කර ඇති විදුලිබල උත්පාදනයට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් නිපදවීමට පියවර ගන්නා මෙන් එතුමා වැඩිදුරටත් උපදෙස් දී තිබේ විදුලිබල ව්‍යාපෘති කඩිනම් කිරීම පිළිබද විදුලිබල අමාත්‍යංශයේදී ඊයේ පැවති විශේෂ සාකච්ඡාවක දී අමාත්‍යවරයා මේ බව සදහන් කළේය 2030 වසර වනවිට රටේ සමස්ත විදුලි සැපයුමෙන් සියයට 80 ක ප්‍රමාණයක් පුනර්ජනනීය බලශක්තිය මගින් උත්පාදනය කිරීම ජනාධිපතිතුමාගේ අපේක්ෂාව වෙයි ලබන සැප්තැම්බර් මස වනවිට ඉදිකිරීම් අවසන් වන මෙරට විශාලතම සුළං බල ව්‍යාපෘතිය යටතේ මෙගාවොට් 103 ක විදුලි බලයක් උත්පාදනය කෙරේ ගිගාවොට් පැය 400 ක වාර්ෂික විදුලි බලයක් උත්පාදනය ව්‍යාපෘතියේ අපේක්ෂාවයි රජය මේ සදහා රුපියල් බිලියන 25 ක මුදලක් වැය කර තිබෙ

Share Button

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *