අලි-මිනිස් ගැටුමෙන් ලොව වැඩියෙන්ම අලි මරණ සිදුවන රට ශ්‍රී ලංකාවයි

Share Button

අලි-මිනිස් ගැටුම හේතුවෙන් ලොව වැඩියෙන්ම අලි මරණ සිදුවන රට බවට ශ්‍රී ලංකාව පත්ව ඇතැයි රජයේ ගිණුම් පිළිබඳ කාරක සභාවේදී අනාවරණ වෙයි. අලි-මිනිස් ගැටුම හේතුවෙන් ලොව වැඩියෙන්ම මිනිස් මරණ සිදුවන රටවල් අතර ශ්‍රී ලංකාව දෙවන ස්ථානයට පත්ව තිබේ. ශ්‍රී ලංකාවේ අලි-මිනිස් ගැටුම සම්බන්ධ විශේෂ විගණන වාර්තා පදනම් කර ගනිමින් පසුගිය බදාදා පැවති රජයේ ගිණුම් කාරක සභාවේදී මෙම තොරතුරු හෙලි විය. අලි-මිනිස් ගැටුම පිළිබඳව වසර ගණනාවන පර්යේෂණාත්මක අත්දැකීම් ඇති විද්වතෙකු වන ආචාර්ය පෘතිවිරාජ් ප්‍රනාන්දු මහතා එහිදී අලි-මිනිස් ගැටුමේ වත්මන් තත්ත්වය කමිටුවට පැහිදිලි කළේය. අලි-මිනිස් ගැටුම හේතුවෙන් වාර්ෂිකව මිය යන අලි ඇතුන් සංඛ්‍යාව 270 ක් පමණ වුවද පසුගිය වසරේදී එය 407 දක්වා ඉහල ගොස් ඇතැයි කමිටු සභාපති මහාචාර්ය තිස්ස විතාරණ මහතා එහිදී පැවසීය. අලි-මිනිස් ගැටුම හේතුවෙන් අහිමිවු මිනිස් ජිවිත සංඛ්‍යාව ද පසුගිය වසරේ ඉහල ගොස් තිබේ. මේ වනවිට ප්‍රබල ගැටඵවක් බවට පත්ව ඇති අලි-මිනිස් ගැටුම විසදීම සදහා වනජිවි දෙපාර්තමේන්තුව ඇතුඵ අදාල ආයතන එක්ව කාර්යක්ෂ්ම වැඩපිළිවෙලක් ක්‍රියාත්මක කිරීමේ අවශ්‍යතාව කෝපා කමිටුව එහිදී අවධාරණය කළේය.

Share Button

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *