ජාතික ගුවන් විදුලිය අභියෝග ජය ගනිමින් ඉදිරියට යන ආයතනයක් බව ඇමති කෙහෙලිය රඹුක්වැල්ල මහතා පවසයි

Share Button

නවීන තාක්ෂණයේ වර්ධනයත් සමග ගොඩනැගුනු අභියෝග හමුවේ ගුවන් විදුලියේ 95 වසරක ගමන්මග ඉතා ආකර්ෂණීය බව ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය කෙහෙලිය රඹුක්වැල්ල මහතා පවසයි. තාක්ෂණයේ වර්ධනයත් සමග රුපවාහිනිය සමාජ මාධ්‍ය ජනතාවට වැඩි නැඹුරුවක් පෙන්වීය. ඒවායින් ගුවන් විදුලියේ ඒකාධිකාරයට යම් බලපෑමක් වුවත් එල්ලවු අභියෝග ජය ගැනීමට ගුවන් විදුලියට හැකි වුයේ එහි තිබු ආකර්ෂණය ජනතාව තුළින් ඉවත් නොවීම නිසා යැයි ඔහු කියයි. ජාතික ගුවන් විදුලියේ 95 වන සංවත්සරයට සමගාමිව කඳුරට සේවය සංවිධාන කළ ආගමික වැඩසටහන්වලට එක්වීමෙන් පසු එම සේවය සමග පැවති සම්මුඛ සාකච්ඡාවේදී ඇමතිවරයා මේ බව කීවේය. දේශපාලන හේතුන් මත ඇතැම් නිර්මාණකරුවන්ට සහ ශිල්පීන්ට ගුවන් විදුලියට ඇතුල්වීම තහනම්කර තිබු යුගයක් අතීතයේ තිබු බව පෙන්වාදුන් අමාත්‍යවරයා විවිධාකාරයෙන් ගතවු දශක 10 කට ආසන්න කාලයේ ගුවන් විදුලියට එල්ලවු අභියෝග ජය ගනිමින් ඉදිරියට යාම ප්‍රශංසනීය බවද පැවසීය. අතීතයේ පැවති ළමා පිටිය වැනි වැඩසටහන්වලට සහභාගි වී ආත්ම තෘප්තියක් ලැබු තමා ඇතුඵ විවිධ පුද්ගලයින් විශාල පිරිසක් මේ රටේ වැදගත් ස්ථානවල සිටින බවද ඔහු පැවසීය. ගුවන් විදුලියේ සම්පත් ඒකරාශි කරමින් ශක්තිමත්ව ඉදිරියට ගමන් කළ හැකි වැඩපිළිවෙලක් සකස් කරන බවද ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය කෙහෙලිය රඹුක්වැල්ල මහතා තවදුරටත් කීවේය.
.

ජනතාවගේ මනස පුබුදුවාලීම සදහා ජාතික ගුවන් විදුලිය සෑමවිටම නිර්මාණාත්මක ගමනක යෙදෙන බව ශ්‍රී ලංකා ගුවන් විදුලි සංස්ථාවේ සභාපති විශාරද ජගත් වික්‍රමසිංහ මහතා පවසයි. සියලුදේ සමබරව අසන්නාට ලබාදීමට ජාතික ගුවන් විදුලිය ක්‍රියාකර ඇතැයි ඔහු කියා සිටි.

.

සමාජ පරිකල්පනය, අනන්‍යතාව සහ සමාජ හැඩය ගොඩනැගීමට ජාතික ගුවන් විදුලිය අතීතයේ සිට ක්‍රියාකර ඇතැයි අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් චන්ද්‍රපාල ලියනගේ මහතා මෙහිදී කීවේය. ප්‍රතිපත්ති,නිර්මාණ සහ මතවාද සපයන පුඵල් මාධ්‍ය ආයතනයක් බවට ජාතික ගුවන් විදුලිය පත්ව ඇතැයි ඔහු පෙන්වා දුන්නේය.

ශ්‍රී ලාංකික සංස්කෘතික රටාවක් බිහිකිරීමේ පුරෝගාමි මෙහෙවරක් ජාතික ගුවන් විදුලිය ඉටුකළ බව ආචාර්ය ප්‍රණිත් අභයසුන්දර මහතා පවසයි. ජාතික ගුවන් විදුලිය මගින් ප්‍රචාරයවු වැඩසටහන් හේතුවෙන් සංස්කෘතික මිනිසා බිහිකිරීමට හැකිවු බව ඔහු සුභාරති සංවාද මණ්ඩපයට එක්වෙමින් පැවසීය. සුභාවිත ගීතයේ හා සංගීතයේ පුරෝගාමියා වන්නේ ද ජාතික ගුවන් විදුලියයි. ගුවන් විදුලිය හේතුවෙන් අපේමවු ගීත කලාවක් බිහි විය. විවිධ ගායක-ගායිකාවන් හදුන්වාදීම අතීතයේ සිදුවුයේ ජාතික ගුවන් විදුලියෙනි. ප්‍රමිතිගත සංගීත සංස්කෘතියක් බිහිකිරීමට ජාතික ගුවන් විදුලිය වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කළේය. ජනප්‍රිය සංස්කෘතිය බිහිවීමේ මෙහෙවර වෙළෙඳ සේවයෙන් ඉටු වු බව ඔහු පෙන්වා දුන්නේය.

.

මෙහිදී අදහස් දැක්වු ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්ය අනුර ලොකුගේ මහතා පැවසුවේ ලෝකයේ ගුවන් විදුලිය ආරම්භවී කෙටි කාලයකින් මෙරට ගුවන් විදුලි සේවයක් ආරම්භ කිරීමට හැකිවු බවයි.

Share Button

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *